13 жовтня 2022 року учні Києво-Воскресенського ліцею відвідали незвичайний онлайн-урок. Захід був підготовлений вчителькою історії та української мови у якості апробації однієї з тем проекту “Знання під час війни”, реалізація якого стала можливою завдяки підтримці IREX.
Відкритий урок на тему “Національна безпека” відвідали учні 7-8 класів, що нині проживають як за кордоном, так і в Україні.
Навчальною метою уроку було:
- Розповісти, що таке національна безпека та хто нею займається.
- Визначити головні пріоритети та загрози національної безпеки.
- Допомогти дітям усвідомити, що очікує держава від дітей.
- Пояснити, як діти можуть допомогти своїй Батьківщині.
Тим часом вчителька ставила дослідницьку мету: визначити роль відео проекту “Знання під час війни” у якості навчального матеріалу, вплив контенту на сприйняття учнями навчального матеріалу, “плюси” і “мінуси” застосування відео у форматі онлайн-уроку.
У якості емоційного налаштування учнів на засвоєння навчального матеріалу, вчителька використала епіграф – висловлювання Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного:
“Нам ще буде дуже складно, але вже ніколи не буде соромно”.
Цей вислів дав учням розуміння участі українців у найбільшій континентальній війн нашого часу як справи честі, гідності та оборони свого права на існування.
Вступом до основного етапу уроку – засвоєння нових знань – було три запитання вчительки до учнів:
- Що є найбільш необхідною умовою для успішного існування держави?
- Хто відповідає за безпеку в Україні?
- Що мусить робити держава в умовах, коли у неї сильні й агресивні сусіди?
Відповідаючи на поставлені питання, учні дійшли висновку, що безпека держави – це комплексне поняття, що охоплює практично всі сфери життєдіяльності суспільства. Що дало змогу вчительці сформулювати визначення поняття “національна безпека” та розповісти ким і як вона реалізується.
Повертаючи учнів до подій від 24 лютого 2022 року, викладачка підвела слухачів до розуміння поняття “загрози для національної безпеки”. Учні спочатку висловили власні думки про те, які загрози вони побачили, а потім підсумували й поглибили свої знання під час перегляду відео
За підказки вчительки учні сформували розуміння:
- хто є об’єктами національної безпеки,
- які загрози національній безпеці нашої держави існують на даний час,
- що очікує держава від громадян під час війни.
Окремо викладачка винесла питання участі дітей та підлітків у допомозі нашій армії та фронту.
Після перегляду відеозапису онлайн-уроку та обговорення з колегами впливу відеоконтенту на перебіг уроку та досягнення навчальної, розвиваючої та виховної мети, зроблені наступні висновки:
- Відеоконтент проекту дає учням певний “ефект академічності”, глибший, ніж звичайна розповідь вчителя.
- Відео – гарний інструмент емоційного впливу, воно викликаючи певні почуття, розвиває емоційний інтелект учня, вчить орієнтуватись у непростих історичних обставинах.
- Відео проекту “Знання під час війни” може використовуватись для урізноманітнення навчальних інструментів, поглиблення форм і методів навчання. Зокрема, його можна використовувати для формування умінь та навичок візуалізації, критичного осмислення та переказу навчального матеріалу.
- Великим “плюсом” у використанні відео на онлайн-уроці є можливість індивідуального перегляду кожним учнем, що дає більше часу на осмислення і практичну роботу з навчальним матеріалом. “Мінус” – менші можливості вчительського контролю, послаблений емоційний зв’язок з аудиторією, що характерно для будь-якого онлайн-навчання.
- Остаточний висновок: відео проекту “Знання під час війни” є безперечно важливим та корисним навчальним інструментом, що урізноманітнює урок, робить його яскравішим, цікавішим та більш прийнятним для учнів.
Під час обговорення з колегами, виникла ідея запропонувати відеоконтент проекту батькам наших учнів для самостійного перегляду з дітьми.
Навчальне відео проекту, створене ГО “Рушійна Сила”, корисне для:
- використання на уроках історії України у старших класах середньої школи;
- застосування на заняттях гуртків з вивчення історії рідного краю;
- організації виховних позакласних заходів;
- домашнього перегляду з подальшим обговоренням;
- навчання створювати власний навчальний відеоконтент.
Проєкт став можливим завдяки підтримці IREX. Вміст є виключною відповідальністю ГО «ВГО «Рушійна Сила» і не обов’язково відображає погляди IREX та Державного департаменту США