«Українська хвиля» – 21 січня 1990 р

Відеоурок з історії України

Спікер: Сергій Жадан — український поет, прозаїк, перекладач, громадський активіст

Яку історичну подію вшановували учасники акції?

Як відбувалася “Українська хвиля”?

Які події стали її наслідками?

Україна в 60-80-х роках ХХ століття. Шлях до незалежності

(5 клас. Історія України. Власов, Данилевська)

Мета уроку

  • Розповісти про політичне, економічне, культурне життя українців у 60-80 роки минулого століття. Показати, які рухи ц процеси сприяли тому, що у 1991 році українці обрали незалежність. Познайомити учнів з долями в’язнів сумління та поняттям “переконання”.
  • Формувати уміння працювати з літературними джерелами, переказувати текст, спираючись на хронологічну послідовність подій, сформувати навички аналізу аудіовізуального контенту. 
  • Виховувати шанобливе ставлення до здобутків батьків, критичне сприйняття розповідей про життя у СРСР, повагу до людей, що здобували незалежність України.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

Актуалізація опорних знань. 

Домашнім завданням попереднього уроку варто дати таке:

  • Розпитати старше покоління сім’ї про те, як родина переживала Другу світову війну. Скласти розповідь про це. Гарно б ілюструвати її фотографіями, якщо вони збереглися.

Початок уроку присвячуємо розповідям учнів.

 Повідомлення теми та мети уроку. Пояснення вчителя (тези)

Блок “Політичний устрій”

  • Об’єднання українських земель після Другої світової війни. Приєднання Криму.
  • Встановлення радянської влади на всій території УРСР завершено.
  • Єдина легальна партія – КПУ і дисидентські (опозиційні) рухи.

Блок “Економіка”

  • Відбудова держави після війни. Будівництво житла, заводів, фабрик, шкіл тощо.
  • Нерівність розвитку села і міста.
  • Розвиток наукових досліджень. Основні наукові здобутки.
  • Аварія на Чорнобильській АЕС.

Блок “Культура”

  • Покоління “шістдесятників”. Доля в’язнів сумління на прикладі життя Василя Стуса. (Читання оповідання “Народе мій, до тебе я ще верну”)
  • Розпорядження про необов’язковість вивчення української мови.

Вступне слово вчителя до відео

Прагнення нашого народу до незалежності налічують не одне століття. Тому найжорстокіші міри радянської Росії у перші роки радянської влади і найпідступніші кроки у подальшому не змогли зламати прагнення українців збудувати свою власну незалежну соборну державу. І от у 1990 році це прагнення раптом вилилось у дуже незвичайну політичну акцію – такий мирний спротив всьому радянському, роз’єднуючому. Ця акція мала глибоке історичне коріння і називалась “Українська хвиля єдності”. Про неї у відео розповість відомий письменник, поет, музикант Сергій Жадан.

Перегляд відео

Обговорення відео

  • Продовженням яких історичних подій була “Українська хвиля”? Що ви про ці події пам’ятаєте?
  • Хто придумав цю незвичайну акцію? Як вона була втілена?
  • Подивіться на фото тих часів. Який настрій у людей? Що для них означає участь у ланцюгу єднання?
  • Чи можемо ми сказати, що “Українська хвиля” вплинула на те, що українці проголосували за вихід з Радянського Союзу і створення незалежної держави? Яким був цей вплив?

Завдання

 Спробуйте відчути себе одним із учасників ланцюга єдності. Подумайте:

  • де ви стоїте?
  • хто стоїть праворуч і ліворуч?
  • який у вас настрій?
  • чому люди навколо посміхаються?
  • чи відчуваєте ви єднання з людьми на протязі всього ланцюга.

Вийдіть із-за парт і візьміться за руки. А тепер привітайтесь 

  • Слава Україні!
  • Героям Слава!
  • Що ви відчуваєте? Хвилювання? Зворушення? Гордість? Нас у класі тільки 10. А скільки було у ланцюгу єднання? У скільки разів це більше?

Помножте наше хвилювання на це число і ви зрозумієте хвилювання, зворушення і гордість тих людей, що стояли у ланцюгу єднання.