Відеоурок з історії України
Спікер: В’ячеслав Кириленко – український політик, народний депутат України ІІІ-VIII скликань
Як відбувалася Революція на граніті?
Якими були її вимоги?
Україна здобуває незалежність. Квест “Революція на граніті”
(5 клас. Історія України. Власов, Данилевська)
Мета уроку
- Розповісти учням про шлях боротьби за незалежність України у 90-х роках минулого століття. Розкрити участь молоді та студентів у цій боротьбі.
- Розвивати вміння встановлювати логічну послідовність подій революції, бачення, як протестні акції призводять до радикальних змін у державі.
- Дати глибоке розуміння, як людина може вплинути і впливає на суспільне життя своєї країни, на державні процеси та історію.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Урок-квест
Матеріали до уроку:
- Картки з ключовими поняттями для актуалізації опорних знань;
- “Пряма часу” поділена на 15 відрізків, але не підписана (2-3 шт. у залежності від кількості команд);
- Картки для написання на них ключових подій Революції на граніті.
- Кріплення (магніти, скріпки, кнопки), якими картки будуть кріпитись на пряму часу.
- Реквізит для мініатюр: бандани з написом “Я голодую”, таблички “Університет закрито”, “Закрито, всі на Київ!”, кілька порожніх, щоб учні самі щось на них написали.
- Кожній команді буде потрібен гаджет, на якому вона може ще раз переглянути відео.
Хід уроку
Актуалізація опорних знань.
Для проходження квесту “Революція на граніті” нам потрібно пригадати наступні поняття:
- Що таке хронологія? (Учні відповідають, учитель записує на дошці, або чіпляє картку з визначенням)
- Що таке “лінія часу”? (Учні креслять лінію часу на дошці)
- Що означає слово “революція”? (Визначення – на дошку)
Нам також потрібно розшифрувати абревіатури:
- СРСР,
- УРСР,
- КПРС,
- ВЛКСМ.
Повідомлення теми та мети уроку. Пояснення вчителя до квесту
Якщо озирнутись на історію України від часів Київської Русі до сьогодні, скажіть, яка найбільша цінність була у нашого народу?
- Так, це наша незалежна держава!
А коли українці втрачали свою державу, що вони робили?
- Боролись за незалежність.
Сьогодні ми з вами, разом із молодими українцями, переважно студентами, пройдемо один невеличкий відрізок на прямій часу. Він охоплює лише 15 діб 1990 року. Але у цей час події розвивались настільки щільно і стрімко, що історія України, можна сказати, писалась буквально на очах.
Умови квесту:
- Подивитись відеоурок
- Розбиваємось на команди.
- Уважно переглядаємо відео стільки разів, скільки буде потрібно.
- На табличках пишемо події, які відбувались під час революції і чіпляємо їх на “Пряму часу”, зазначаємо день і час, коли вони відбулись.
- Коли роботу на “Прямій” закінчено, обираємо одну табличку і візуалізуємо події. Це може бути сценка, пантоміма, серія малюнків – будь-що на ваш розсуд і вибір.
- Перемагає у квесті та команда, яка швидше дійде від першого до останнього дня Революції, найбільш повно розкриє події, які відбулись і найяскравіше покаже одну з них.
Результати квесту:
За результатами квесту учні складають хронологічну таблицю подій Революції на граніті
Дата | Подія | Значення |
2 жовтня 1990 р. 10.00 | близько 100 студентів вийшли на Майдан і сіли на гранітні плити | почалась Революція на граніті |
2 жовтня 20.00 | на Майдані з’явились намети | люди зрозуміли, що студенти сидять не просто так |
2 жовтня до 24.00 | міліція вимагає згорнути акцію | студенти показали рішучість |
2 жовтня вечір | кияни вийшли підтримати студентів | інформація поширилась по місту і країні |
2 жовтня вечір | термінове засідання Київради | підтримка студентів, заборона розгону |
3 жовтня ранок | на Майдан вийшли кияни, щоб взяти участь у акції | оголосили голодування більше 150 людей |
10 жовтня | голодуючі студенти розділились на похідні групи й тих, хто лишається голодувати | похідні групи почали залучати однодумців по гуртожитках і копусах внз |
11-12 жовтня | студенти перекрили Хрещатик | зупинився транспорт, люди з машин підтримали голодуючих |
12 жовтня | студенти почали проводити мітинги | з кожним днем кількість протестувальників зростала до 150 тис. |
15 жовтня | протестувальники вирушають на Верховну Раду і виголошують свої вимоги | у країні зупиняється навчання, припиняють роботу заводи, фабрики, люди підтримують вимоги |
15 жовтня | студенти проривають міліцейський кордон і влаштовують наметове містечко біля ВР | пів центру Києва під контролем революції |
15 жовтня | окупаційний страйк в університеті ім. Т.Г.Шевченка | повстале студентство зайняло червоний корпус і вивісило жлвто-блакитний прапор |
15-17 жовтня | у країні зупинилось все навчання у вишах, багато підприємств оголосили страйк | люди їхали у Київ підтримати вимоги революціонерів |
17 жовтня вечір | Верховна Рада приймає рішення задовольнити всі вимоги голодуючих студентів | перемога Революції на граніті |
5 Вимог “Революції на граніті
- Відставка Голови Ради Міністрів УРСР Віталія Масола.
- Недопущення підписання нового союзного договору.
- Націоналізація майна КПРС і ВЛКСМ.
- Повернення військовослужбовців-українців із лав радянської армії в Україну.
- Призначення нових виборів на багатопартійній основі навесні 1991 року.
Питання для обговорення після квесту:
- Хто був організатором Революції на граніті?
- Які наслідки Революції?
- Яку роль, на вашу думку, відіграла Революція на граніті у встановленні незалежності?
- Яку дату ви б додали у хронологічну таблицю? (24 серпня 1991 року)
Висновки:
- Щоб бути гідним громадянином моєї держави вже сьогодні (продовжити висловлювання):
- я можу…
- я мушу…
- я хочу