Революція на граніті

Відеоурок з історії України

Спікер: В’ячеслав Кириленко – український політик, народний депутат України ІІІ-VIII скликань

Як відбувалася Революція на граніті?

Якими були її вимоги?

Україна здобуває незалежність. Квест “Революція на граніті”

(5 клас. Історія України. Власов, Данилевська)

Мета уроку

  • Розповісти учням про шлях боротьби за незалежність України у 90-х роках минулого століття. Розкрити участь молоді та студентів у цій боротьбі.
  • Розвивати вміння встановлювати логічну послідовність подій революції, бачення, як протестні акції призводять до радикальних змін у державі.
  • Дати глибоке розуміння, як людина може вплинути і впливає на суспільне життя своєї країни, на державні процеси та історію.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Урок-квест

Матеріали до уроку:

  • Картки з ключовими поняттями для актуалізації опорних знань;
  • “Пряма часу” поділена на 15 відрізків, але не підписана (2-3 шт. у залежності від кількості команд);
  • Картки для написання на них ключових подій Революції на граніті.
  • Кріплення (магніти, скріпки, кнопки), якими картки будуть кріпитись на пряму часу.
  • Реквізит для мініатюр: бандани з написом “Я голодую”, таблички “Університет закрито”, “Закрито, всі на Київ!”, кілька порожніх, щоб учні самі щось на них написали.
  • Кожній команді буде потрібен гаджет, на якому вона може ще раз переглянути відео.

Хід уроку

Актуалізація опорних знань. 

Для проходження квесту “Революція на граніті” нам  потрібно пригадати  наступні поняття:

  • Що таке хронологія? (Учні відповідають, учитель записує на дошці, або чіпляє картку з визначенням)
  • Що таке “лінія часу”? (Учні креслять лінію часу на дошці)
  • Що означає слово “революція”? (Визначення – на дошку)

Нам також потрібно розшифрувати абревіатури:

  • СРСР,
  • УРСР,
  • КПРС,
  • ВЛКСМ.

 Повідомлення теми та мети уроку. Пояснення вчителя до квесту

Якщо озирнутись на історію України від часів Київської Русі до сьогодні, скажіть, яка найбільша цінність була у нашого народу?

  • Так, це наша незалежна держава!

А коли українці втрачали свою державу, що вони робили?

  • Боролись за незалежність.

Сьогодні ми з вами, разом із молодими українцями, переважно студентами, пройдемо один невеличкий відрізок на прямій часу. Він охоплює лише 15 діб 1990 року. Але у цей час події розвивались настільки щільно і стрімко, що історія України, можна сказати, писалась буквально на очах.

Умови квесту:

  1. Подивитись відеоурок
  2. Розбиваємось на команди.
  3. Уважно переглядаємо відео стільки разів, скільки буде потрібно.
  4. На табличках пишемо події, які відбувались під час революції і чіпляємо їх на “Пряму часу”, зазначаємо день і час, коли вони відбулись.
  5. Коли роботу на “Прямій” закінчено, обираємо одну табличку і візуалізуємо події. Це може бути сценка, пантоміма, серія малюнків – будь-що на ваш розсуд і вибір.
  6. Перемагає у квесті та команда, яка швидше дійде від першого до останнього дня Революції, найбільш повно розкриє події, які відбулись і найяскравіше покаже одну з них.

Результати квесту:

За результатами квесту учні складають хронологічну таблицю подій Революції на граніті

Дата ПодіяЗначення
2 жовтня 1990 р. 10.00близько 100 студентів вийшли на Майдан і сіли на гранітні плитипочалась Революція на граніті
2 жовтня 20.00на Майдані з’явились наметилюди зрозуміли, що студенти сидять не просто так
2 жовтня до 24.00міліція вимагає згорнути акціюстуденти показали рішучість
2 жовтня вечіркияни вийшли підтримати студентівінформація поширилась по місту і країні
2 жовтня вечіртермінове засідання Київрадипідтримка студентів, заборона розгону
3 жовтня ранокна Майдан вийшли кияни, щоб взяти участь у акціїоголосили голодування більше 150 людей
10 жовтня голодуючі студенти розділились на похідні групи й тих, хто лишається голодуватипохідні групи почали залучати однодумців по гуртожитках і копусах внз
11-12 жовтня студенти перекрили Хрещатикзупинився транспорт, люди з машин підтримали голодуючих
12 жовтнястуденти почали проводити мітингиз кожним днем кількість протестувальників зростала до 150 тис.
15 жовтня протестувальники вирушають на Верховну Раду і виголошують свої вимогиу країні зупиняється навчання, припиняють роботу заводи, фабрики, люди підтримують вимоги
15 жовтнястуденти проривають міліцейський кордон і влаштовують наметове містечко біля ВРпів центру Києва під контролем революції
15 жовтня окупаційний страйк в університеті ім. Т.Г.Шевченкаповстале студентство зайняло червоний корпус і вивісило жлвто-блакитний прапор
15-17 жовтняу країні зупинилось все навчання у вишах, багато підприємств оголосили страйклюди їхали у Київ підтримати вимоги революціонерів
17 жовтня вечірВерховна Рада приймає рішення задовольнити всі вимоги голодуючих студентівперемога Революції на граніті

5 Вимог “Революції на граніті

  1. Відставка Голови Ради Міністрів УРСР Віталія Масола.
  2. Недопущення підписання нового союзного договору.
  3. Націоналізація майна КПРС і ВЛКСМ.
  4. Повернення військовослужбовців-українців із лав радянської армії в Україну.
  5. Призначення нових виборів на багатопартійній основі навесні 1991 року.

Питання для обговорення після квесту:

  • Хто був організатором Революції на граніті?
  • Які наслідки Революції?
  • Яку роль, на вашу думку, відіграла Революція на граніті у встановленні незалежності?
  • Яку дату ви б додали у хронологічну таблицю? (24 серпня 1991 року)

Висновки:

  • Щоб бути гідним громадянином моєї держави вже сьогодні (продовжити висловлювання):
  • я можу…
  • я мушу…
  • я хочу