Тема заняття: Особиста безпека
Мета:
- Розповісти, у які ситуації можуть потрапити люди під час війни.
- З’ясувати, яке головне завдання дорослих та дітей під час бойових дій.
- Показати, які види небезпеки існують під час збройних конфліктів (відео).
- Потренуватись, як діти повинні поводитись у небезпечних ситуаціях.
- Продемонструвати основи тактичної медицини для дітей та підлітків (практикум).
План заняття:
- Вступна бесіда “Які небезпеки очікують на людину у воєнний час?”
- Дослідження “Соціальні ролі людей у час війни. Головне завдання цивільного населення. Головне завдання дітей”.
- Види особистих небезпек під час бойових дій та інших екстремальних ситуацій (відео).
- Обговорення змісту відео “Особиста безпека”.
- Сюжетно-рольова гра “Порятунок – в моїх руках”.
- Дидактична гра «Аварія» (найпростіші засоби індивідуального захисту та прийоми тактичної медицини).
- Підсумкова бесіда “Твої дії в разі небезпеки”.
Хід заняття:
1. Вступна бесіда “Які небезпеки очікують на людину у воєнний час?”
Запитання вчителя:
- Що ви знаєте про події, які відбуваються в нашій країні?
- Як змінилось ваше життя і життя вашої родини?
- Чи є у вас люди, з яких ви берете приклад у цей непростий час? Чому вони вам подобаються?
Пояснення вчителя:
На жаль, війна стала для нас реальністю, в якій ми живемо. Характер небезпек щоразу змінюється, тому надзвичайно важливо подбати про нові правила поведінки. Ці правила можуть стати в пригоді не тільки вам, а й вашим друзям, з якими ви спілкуєтесь не тільки оффлайн, а й онлайн. А може, хтось із вас після сьогоднішнього заняття схоче писати безпекові правила для друзів? Або знімати відео про особисту безпеку?
Завдання:
Подумаймо, які асоціації викликає слово “небезпека”?
Перед вами листи паперу й кольорові олівці. Намалюйте свої асоціації. Підпишіть свої малюнки.
2. З’ясування головного завдання дорослих та дітей під час бойових дій.
Пояснення вчителя:
Отже, ми маємо такі загрози:
- ракетний обстріл,
- загубитись, залишитись без батьків,
- окупація,
- пожежа,
- міни, або вибухонебезпечні предмети,
- контакт з ворогом.
Що важливо знати: різні люди в цих ситуаціях поводяться по-різному. Ось картинки різних людей. Подумайте і скажіть, хто як буде поводитись у перелічених ситуаціях.
- Рятувальник. 2) Пожежник. 3) Головнокомандувач В.Залужний. 4) Військовослужбовиця 5) Лікарка. 6) Мама з дітьми.
Кожен з людей на картинках у небезпеці поводиться по-різному?
Чому? Бо у них різні соціальні ролі, різні завдання. Тому й правила поведінки для них різні.
Головне завдання рятувальників та пожежників – рятувати життя людей, тварин, майно.
Головне завдання воїна – захищати нас.
Головне завдання Головнокомандувача – планувати і проводити військові операції.
Головне завдання лікаря – лікувати людей.
А головне завдання батьків – врятувати і зберегти своїх дітей.
А яке головне завдання дітей?
Головне завдання дітей під час небезпеки – допомагати їх врятувати і зберегти, слухаючись дорослих: батьків, рятувальників, пожежників, лікарів, воїнів тощо. |
3. Види особистих небезпек під час бойових дій та інших екстремальних ситуацій (відео).
4. Обговорення змісту відео “Особиста безпека”.
Запитання вчителя:
- Що нового для себе ви дізнались?
- Яке головне завдання дітей у момент небезпеки?
- Чому так важливо знати правила поводження під час різного роду небезпеки?
5. Сюжетно-рольова гра “Порятунок – в моїх руках”.
Умови гри:
- Потрібно пригадати, з якими правилами безпеки учні вже знайомі і спробувати відтворити їх у сценці.
- Учні діляться на кілька груп, кожна з яких отримує опис ситуації, у яку вона потрапила.
- Задача учнів: без слів показати, як вони будуть поводитись у заданій ситуації.
- Завдання вважається виконаним, якщо учні інших команд впізнали ситуацію і оцінили правильність поведінки в ній.
Ситуації для імпровізації:
- Ви вдома самі і чуєте сигнал “Повітряна тривога”.
- Ви на вулиці, граєте з друзями у футбол, і починається мінометний обстріл.
- Ви йдете в магазин і бачите підозрілих незнайомців.
- До вас звертається незнайомий підозрілий чоловік на вулиці.
- Ви почули запах диму у своїй кімнаті вдома.
- Ви побачили у своєму дворі незнайомий предмет.
- Ви помітили, як ваші знайомі збираються кинути у вогонь якісь підозрілі предмети.
6. Гра-симуляція «Аварія» (найпростіші засоби індивідуального захисту та прийоми тактичної медицини).
Методичні рекомендації:
Для проведення гри потрібен ведучий, який має навички поводження в екстремальних ситуаціях та володіє прийомами тактичної медицини.
Хід гри:
- Ведучий розповідає учням, як потрібно поводитись у ситуації аварії, коли дорослий постраждав і навколо нікого немає.
- Він демонструє, як визначити місце кровотечі і швидко зупинити її.
- Діти розбиваються на пари. Один учасник – потерпілий, інший надає допомогу. Потім вони міняються ролями.
- Ведучий показує і підказує дітям, як краще діяти.
7. Підсумкова бесіда “Твої дії в разі небезпеки”.
Завдання:
Скласти перелік з 5 основних правил безпеки:
- під час комендантської години,
- під час повітряної тривоги,
- під час повітряного нальоту на вулиці,
- при зустрічі з підозрілими людьми,
- якщо загубився,
- якщо побачив незнайомий предмет.
Проєкт “Знання під час війни” став можливим завдяки підтримці IREX . Вміст є виключною відповідальністю ГО «ВГО «Рушійна Сила» і не обов’язково відображає погляди IREX та Державного департаменту США