Мінна НЕбезпека

Тема заняття: Мінна небезпека

Мета: 

  • розповісти про наслідки російського наступу та окупації, які становлять небезпеку для людей,
  • показати, які правила діють на звільнених територіях щодо мінної небезпеки,
  • повідомити, які служби відповідають за безпеку людей на цих територіях,
  • ознайомити з переліком вибухонебезпечних предметів (відео),
  • вивчити та закріпити правила поводження з небезпечними чи підозрілими предметами,
  • розробити алгоритм дій, коли зіткнувся з вибухонебезпечним предметом.

План заняття:

  1. Постановка проблеми: 
  • учитель пропонує учням подивитись (в реальності чи на фото) на певні предмети й визначити, які з них є небезпечними;
  • викладач пояснює, що всі запропоновані предмети є вибухонебезпечними;
  • учні пропонують свої варіанти формулювання проблеми, з якою вони стикнулись.

2. Учитель оголошує тему уроку та очікування від нього:

  • діти повинні усвідомити, що наша реальність змінилась і будь-який предмет може бути небезпечним;
  • учні мають навчитись візуально відрізняти основні небезпечні предмети;
  • учні повинні чітко засвоїти алгоритм поводження з потенційно небезпечними предметами.

3. Клас дивиться відео “Мінна небезпека”. 

4. Вчитель влаштовує обговорення побаченого в ролику.

  • Клас повертається до фото, переглянутих на початку уроку, учні пояснюють, чому ділянки, зображені на фото – небезпечні.
  • Гра-симуляція “Як поводитись із незнайомими та потенційно небезпечними предметами?”
  • Підбиття підсумків уроку.

Хід заняття:

  1. Постановка проблеми.

Вступне слово вчителя:

  • Поняття “окуповані” та “звільнені території” стали актуальними для нас з 2014 року. З часу, коли розпочалась Українсько-російська війна. Будь-які надзвичайні ситуації, особливо військового характеру призводять до того, що рівень безпеки людей стає значно нижчим. А небезпек, які нас очікують – значно більше. А значить навколо з’являється багато речей, які становлять загрозу нашому життю і здоров’ю. Ці речі залишаються на звільнених територіях у величезній кількості. Більшість із них – вибухонебезпечні предмети.

Завдання: Роздивіться уважно фотографії і скажіть, про що тут нас попереджають?

Відповіді:

  • Що на території знаходяться міни,
  • що тут небезпечно для життя,
  • що ходити за попереджувальний знак небезпечно.

Запитання:

  • Яка проблема постає перед людиною, яка бачить такі попереджувальні знаки?

Відповіді:

  • Треба знати, як поводитись,
  • Потрібно усвідомити, що тут є небезпека,
  • Треба вміти розрізняти, які саме предмети є небезпечними.
  • Учитель оголошує тему уроку та очікування від нього.

Пояснення:

  • Правильно! Отже, ви вже зрозуміли, що ми говоритимемо про правила поводження з вибухонебезпечними предметами. Сьогодні ми з вами: 
  • спробуємо усвідомити, що наше життя, на жаль, змінилось, небезпек у ньому стало більше і будь-який предмет може нести загрозу нашому здоров’ю і життю;
  • повчимось візуально відрізняти основні небезпечні предмети;
  • постараємось виробити і чітко засвоїти алгоритм поводження з потенційно небезпечними предметами.

Запитання: Подивіться ще раз на картинки. Що, на вашу думку, знаходиться на території, яка відмічена такими знаками?

Відповіді:

  • Там знаходяться міни,
  • вибухонебезпечні предмети,
  • снаряди та кулі, які не вибухнули.

Пояснення:

  • Правильно! Так, на територіях, де побував окупант, або його диверсійно-розвідувальні групи, позначають місця з потенційно небезпечними предметами. Якими можуть бути ці предмети, послухаймо фахівця.
  • Клас дивиться відео “Мінна небезпека”.
  • Вчитель влаштовує обговорення побаченого в ролику.
  • Чим небезпечні міни?
  • Чому міни, які полежали у ґрунті, більш небезпечні?
  • Чим відрізняються протипіхотні і протитанкові міни?
  • Яким способом міни потрапляють на нашу територію і як вони спрацьовують?
  • Чому міни небезпечні не тільки для танків і піхоти, а й для мирних людей?
  • Які з мін є найнебезпечнішими, на вашу думку?
  • Що, окрім мін, є також небезпечним?
  • Що ви запам’ятали про те, як потрібно поводитись у разі мінної небезпеки?
  • Клас повертається до фото, переглянутих на початку уроку, учні пояснюють, чому ділянки, зображені на фото – небезпечні.

а) Це – заміновані ділянки.

в) На цих ділянках можуть бути одна й більше мін.

с) Міни можуть бути нажимної дії, тобто такими, що вибухають при наступанні на них.

d) Міна може вибухнути у будь-який момент.

е) Радіус дії міни такий, що навіть стоячи віддалік ти не будеш у безпеці.

  • Гра-симуляція “Як поводитись із незнайомими та потенційно небезпечними предметами?”

Для гри будуть потрібні:

  • предмети, які зовні нагадують вибухонебезпечні,
  • Червона стрічка, хусточка, футболка,
  • дерев’яні кілки, гілки, палички,
  • маркери, фанерні або картонні дощечки,
  • папір, скотч, канцелярські кнопки.

Умови гри:

  • Діти діляться на групи. 
  • Вони виходять погуляти й раптом бачать незнайомий предмет, який нагадує міну.
  • Їм потрібно придумати, як діяти у цій ситуації.
  • За результатами своїх дій, команди повинні скласти пам’ятку для тих, хто прийде сюди після них, написати і прикріпити її до дощечки.

Виграє команда, яка найточніше передасть правила безпеки при виявленні вибухонебезпечного предмета.

Щоб підбити підсумки, вчитель зачитує правила, а діти звіряють, чи так вони написали і що пропустили.

Вчитель зачитує правила:

ВІД ПРАВИЛЬНИХ ДІЙ ЗАЛЕЖИТЬ ЖИТТЯ ТА ЗДОРОВ’Я ВАШЕ І ОТОЧУЮЧИХ!

У разі знаходження вибухонебезпечного пристрою ЗАБОРОНЕНО:

· наближатися до виявленого предмета;

· пересувати його або брати в руки;

· розряджати, кидати, ударяти по ньому;

· розпалювати поряд багаття або кидати в нього предмет;

· приносити предмет додому, у навчальне приміщення, інші багатолюдні місця.

При знаходженні вибухонебезпечного пристрою:

· позначте місце, не наближаючись до нього, відійдіть на безпечну відстань і повідомте чергові служби МНС (тел. 101), поліцію (тел.102);

· не підходьте до предмета, не торкайтеся і не пересувайте його, не допускайте до знахідки інших людей;

· припиніть усі рухи у районі виявлення вибухонебезпечного предмета;

· не користуйтеся поряд з небезпечними предметами мобільним телефонам (дзвінок може спровокувати вибух);

· дочекайтеся прибуття фахівців, вкажіть місце знахідки та повідомте час її виявлення.

  • Підбиття підсумків уроку.

Діти заповнюють табличку, вчитель закликає їх поділитись тим, що вони написали.

Сьогодні я дізнався(лася)Сьогодні я навчився(лася)Сьогодні я зрозумів(ла)

Проєкт “Знання під час війни” став можливим завдяки підтримці IREX . Вміст є виключною відповідальністю ГО «ВГО «Рушійна Сила» і не обов’язково відображає погляди IREX та Державного департаменту США