Перейти до вмісту

Мінна НЕбезпека

    Тема заняття: Мінна небезпека

    Мета: 

    • розповісти про наслідки російського наступу та окупації, які становлять небезпеку для людей,
    • показати, які правила діють на звільнених територіях щодо мінної небезпеки,
    • повідомити, які служби відповідають за безпеку людей на цих територіях,
    • ознайомити з переліком вибухонебезпечних предметів (відео),
    • вивчити та закріпити правила поводження з небезпечними чи підозрілими предметами,
    • розробити алгоритм дій, коли зіткнувся з вибухонебезпечним предметом.

    План заняття:

    1. Постановка проблеми: 
    • учитель пропонує учням подивитись (в реальності чи на фото) на певні предмети й визначити, які з них є небезпечними;
    • викладач пояснює, що всі запропоновані предмети є вибухонебезпечними;
    • учні пропонують свої варіанти формулювання проблеми, з якою вони стикнулись.

    2. Учитель оголошує тему уроку та очікування від нього:

    • діти повинні усвідомити, що наша реальність змінилась і будь-який предмет може бути небезпечним;
    • учні мають навчитись візуально відрізняти основні небезпечні предмети;
    • учні повинні чітко засвоїти алгоритм поводження з потенційно небезпечними предметами.

    3. Клас дивиться відео “Мінна небезпека”. 

    4. Вчитель влаштовує обговорення побаченого в ролику.

    • Клас повертається до фото, переглянутих на початку уроку, учні пояснюють, чому ділянки, зображені на фото – небезпечні.
    • Гра-симуляція “Як поводитись із незнайомими та потенційно небезпечними предметами?”
    • Підбиття підсумків уроку.

    Хід заняття:

    1. Постановка проблеми.

    Вступне слово вчителя:

    • Поняття “окуповані” та “звільнені території” стали актуальними для нас з 2014 року. З часу, коли розпочалась Українсько-російська війна. Будь-які надзвичайні ситуації, особливо військового характеру призводять до того, що рівень безпеки людей стає значно нижчим. А небезпек, які нас очікують – значно більше. А значить навколо з’являється багато речей, які становлять загрозу нашому життю і здоров’ю. Ці речі залишаються на звільнених територіях у величезній кількості. Більшість із них – вибухонебезпечні предмети.

    Завдання: Роздивіться уважно фотографії і скажіть, про що тут нас попереджають?

    Відповіді:

    • Що на території знаходяться міни,
    • що тут небезпечно для життя,
    • що ходити за попереджувальний знак небезпечно.

    Запитання:

    • Яка проблема постає перед людиною, яка бачить такі попереджувальні знаки?

    Відповіді:

    • Треба знати, як поводитись,
    • Потрібно усвідомити, що тут є небезпека,
    • Треба вміти розрізняти, які саме предмети є небезпечними.
    • Учитель оголошує тему уроку та очікування від нього.

    Пояснення:

    • Правильно! Отже, ви вже зрозуміли, що ми говоритимемо про правила поводження з вибухонебезпечними предметами. Сьогодні ми з вами: 
    • спробуємо усвідомити, що наше життя, на жаль, змінилось, небезпек у ньому стало більше і будь-який предмет може нести загрозу нашому здоров’ю і життю;
    • повчимось візуально відрізняти основні небезпечні предмети;
    • постараємось виробити і чітко засвоїти алгоритм поводження з потенційно небезпечними предметами.

    Запитання: Подивіться ще раз на картинки. Що, на вашу думку, знаходиться на території, яка відмічена такими знаками?

    Відповіді:

    • Там знаходяться міни,
    • вибухонебезпечні предмети,
    • снаряди та кулі, які не вибухнули.

    Пояснення:

    • Правильно! Так, на територіях, де побував окупант, або його диверсійно-розвідувальні групи, позначають місця з потенційно небезпечними предметами. Якими можуть бути ці предмети, послухаймо фахівця.
    • Клас дивиться відео “Мінна небезпека”.
    • Вчитель влаштовує обговорення побаченого в ролику.
    • Чим небезпечні міни?
    • Чому міни, які полежали у ґрунті, більш небезпечні?
    • Чим відрізняються протипіхотні і протитанкові міни?
    • Яким способом міни потрапляють на нашу територію і як вони спрацьовують?
    • Чому міни небезпечні не тільки для танків і піхоти, а й для мирних людей?
    • Які з мін є найнебезпечнішими, на вашу думку?
    • Що, окрім мін, є також небезпечним?
    • Що ви запам’ятали про те, як потрібно поводитись у разі мінної небезпеки?
    • Клас повертається до фото, переглянутих на початку уроку, учні пояснюють, чому ділянки, зображені на фото – небезпечні.

    а) Це – заміновані ділянки.

    в) На цих ділянках можуть бути одна й більше мін.

    с) Міни можуть бути нажимної дії, тобто такими, що вибухають при наступанні на них.

    d) Міна може вибухнути у будь-який момент.

    е) Радіус дії міни такий, що навіть стоячи віддалік ти не будеш у безпеці.

    • Гра-симуляція “Як поводитись із незнайомими та потенційно небезпечними предметами?”

    Для гри будуть потрібні:

    • предмети, які зовні нагадують вибухонебезпечні,
    • Червона стрічка, хусточка, футболка,
    • дерев’яні кілки, гілки, палички,
    • маркери, фанерні або картонні дощечки,
    • папір, скотч, канцелярські кнопки.

    Умови гри:

    • Діти діляться на групи. 
    • Вони виходять погуляти й раптом бачать незнайомий предмет, який нагадує міну.
    • Їм потрібно придумати, як діяти у цій ситуації.
    • За результатами своїх дій, команди повинні скласти пам’ятку для тих, хто прийде сюди після них, написати і прикріпити її до дощечки.

    Виграє команда, яка найточніше передасть правила безпеки при виявленні вибухонебезпечного предмета.

    Щоб підбити підсумки, вчитель зачитує правила, а діти звіряють, чи так вони написали і що пропустили.

    Вчитель зачитує правила:

    ВІД ПРАВИЛЬНИХ ДІЙ ЗАЛЕЖИТЬ ЖИТТЯ ТА ЗДОРОВ’Я ВАШЕ І ОТОЧУЮЧИХ!

    У разі знаходження вибухонебезпечного пристрою ЗАБОРОНЕНО:

    · наближатися до виявленого предмета;

    · пересувати його або брати в руки;

    · розряджати, кидати, ударяти по ньому;

    · розпалювати поряд багаття або кидати в нього предмет;

    · приносити предмет додому, у навчальне приміщення, інші багатолюдні місця.

    При знаходженні вибухонебезпечного пристрою:

    · позначте місце, не наближаючись до нього, відійдіть на безпечну відстань і повідомте чергові служби МНС (тел. 101), поліцію (тел.102);

    · не підходьте до предмета, не торкайтеся і не пересувайте його, не допускайте до знахідки інших людей;

    · припиніть усі рухи у районі виявлення вибухонебезпечного предмета;

    · не користуйтеся поряд з небезпечними предметами мобільним телефонам (дзвінок може спровокувати вибух);

    · дочекайтеся прибуття фахівців, вкажіть місце знахідки та повідомте час її виявлення.

    • Підбиття підсумків уроку.

    Діти заповнюють табличку, вчитель закликає їх поділитись тим, що вони написали.

    Сьогодні я дізнався(лася)Сьогодні я навчився(лася)Сьогодні я зрозумів(ла)

    Проєкт “Знання під час війни” став можливим завдяки підтримці IREX . Вміст є виключною відповідальністю ГО «ВГО «Рушійна Сила» і не обов’язково відображає погляди IREX та Державного департаменту США