Відеоурок з історії України
Спікер: Олександр Терещенко, «Кіборг», екс-заступник Міністра у справах ветеранів України
Чому Змієві Вали можна порівняти зі Стоунхенджем та Великою китайською стіною?
Де вони розташовані? Як виглядали, яку територію займали?
Яку функцію виконували?
Тема уроку: Утворення Русі-України. Змієві Вали – унікальна оборонна споруда часів Київської Русі
(5 клас. Вступ до історії 7 клас. Історія України (за підручником В.С.Власова) )
Мета уроку
- Розповісти, як, ким, коли і яким чином утворена держава Київська Русь (або Русь-Україна), яким було життя у цій країні: чим займались люди, як вони жили, у що вірили й як боронили свою землю від ворогів. Показати, яку роль в історії грали Змієві вали від давнини до нашого часу.
- Формувати вміння критично осмислювати історичний матеріал, відрізняти факти від гіпотез, висловлювати власні судження, задавати “тонкі” і “товсті” питання. Розвивати творчу уяву та критичне мислення.
- Виховувати шанобливе ставлення до історичної спадщини нашого народу, бажання подорожувати “мостами часу”. Викликати захоплення древньою історію Русі-України та бажання цікавитись її пам’ятками.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
Актуалізація опорних знань
Для актуалізації опорних знань можна використати гру “Історична змійка”: вчитель називає питання, яке потрібно розкрити. Учень називає історичний факт, подію, явище, які розкривають тему. Кожен наступний учень повторює сказане попередніми і додає своє. Так утворюється логічно-тематичний ланцюжок. З гри вибуває той, хто не зміг нічого додати за домовлений час.
Питання до гри:
- Які племена були предками українців?
- Які історичні джерела свідчать на користь легенди про виникнення Києва?
- Що таке феодальні відносини, як вони виглядали у житті?
- Які народи і держави були сусідами східних слов’ян?
- З ким воювали східні слов’яни?
- З якими народами вони торгували?
Повідомлення теми та мети уроку. Розповідь вчителя
У ІХ столітті на території сучасної України оселились східно-слов’янські племена, Погляньте на мапу і назвіть їх ще раз.
Основною формою суспільного ладу тоді були об’єднання – спілки – племен. У цих об’єднань часто виникали зіткнення та війни за контроль над річками. Бо саме річки, а не дороги, були торговими шляхами до Візантії та країн Сходу. Особливо агресивними були південні та східні сусіди – хозари, печеніги та булгари. Ці кочові племена часто нападали на землі слов’ян, руйнували поселення, грабували майно, убивали та забирали в рабство людей. Щоб ефективніше протистояти набігам пламенні союзи гуртувались тісніше і виникали князівства. Влада у племенах – князівствах поступово переходила до князя, навколо якого гуртувалась дружина – професійне військо. Дружина охороняла землі від нападників, допомагала князю збирати данину та завойовувати нові землі. Поради князю вже давали не старійшини, а найбільш знатні дружинники, які отримали за свою службу землю, – бояри. Земля стала основою багатства і почала передаватись у спадок. Люди, що не мали землі називались смердами.
У VI – VII століттях на території нинішньої України виник міцний племінний союз на чолі з князями з племені дулібів. Однак, він не витримав удару кочівників – аварів (обрів) і розпався.
Після цього могутності серед навколишніх племен набирає союз полян, древлян і сіверян з центром у місті Київ. Вченні вважають, що вже у середині ІХ століття у Києві були присутні всі ознаки державності: влада, армія, органи примусу, податкова система, суди тощо.
Вступне слово до відео
У 860 році київський князь Аскольд здійснив похід на Візантію. В результаті між ним та візантійським імператором була підписана торгова угода, в якій держава Аскольда названа Руссю. Історики називають цю державу Київська Русь, або Русь-Україна.
Наскільки це була могутня держава, про її можливості ви дізнаєтесь з відео.
Перегляд відео https://www.youtube.com/watch?v=mEE_HqsEPI0&t=143s
Обговорення
Історичні пам’ятки мають дивовижну здатність прокладати містки у часі і переносити нас у сиву давнину.
- у який час відправляє нас історична пам’ятка, про яку розповідає герой АТО Кіборг Олександр Терещенко?
- яку інформацію про минуле нам дають Змієві вали?
- Що найбільше запам’яталось з відео?
Завдання
- Спробуйте поставити “товсті” запитання по темі ролика (товсті – це запитання, на які є безпосередня відповідь у відео)
Приклади “товстих” запитань:
- Хто збудував Змієві вали?
- Для чого вони слугували?
- Як виглядали вали у давнину?
- А тепер поставте один одному “тонкі” запитання (не очевидні питання, над якими потрібно замислитись, пофантазувати)
Приклади “тонких” запитань:
- Як виглядала оборона Змієвих валів, коли нападав ворог?
- Якою, на вашу думку, була держава, яка їх збудувала?
- Як ви уявляєте собі один день захисника валу?
- Чому, на вашу думку, Змієві вали порівнюють зі Стоунхенджем і пірамідами Єгипту?
Запишіть визначення
Фортифікаці́йна спору́да — це інженерна споруда, призначена для підвищення ефективності застосування зброї та військової техніки, забезпечення стійкого управління військами, захисту військ і населення від засобів ураження противника. |
Заключне слово вчителя
У кожному регіоні є свої визначні пам’ятки історії — це фортеці, палаци, давні монастирі, храми. Змієві вали належать до унікальних історичних пам’яток. Про що вони нам розповіли сьогодні?
Загальна довжина — близько 1000 кілометрів, висота 12 метрів і 15—20 метрів товщина. Найбільша пам’ятка Русі є найменш дослідженою. Точно не відомо, хто будував Вали. Та якби не вони, ми б сповідували іслам і розмовляли однією з тюркських мов. |