Відеоурок з історії України
Спікерка: Оксана Левкова- громадська діячка, журналістка, науковиця, очільниця ВГО “Не будь байдужим!”
Де знаходиться і як зараз виглядає історичний центр Києва і України?
Княжа Русь-Україна. Звідки пішла Руська земля. Перші князі
(5 клас. Історія України. Власов, Данилевська)
Мета уроку
- Ознайомити учнів із процесом державотворення у східних слов’ян, походженням назви “Русь”, першими київськими князями та їх столицею – містом Києвом.
- Розвивати навички роботи з історичними джерелами, уміння відрізняти факти від гіпотез, складати хронологічну таблицю, формувати критичне мислення та творчу уяву.
- Виховувати повагу до свого історичного минулого, усвідомлення глибокого національного коріння, розуміння власної приналежності до великого народу.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
Актуалізація опорних знань
Гра “Історичний куліш”
На столі вчителя стоїть глечик з “історичним кулішем” – написаними на папері і згорутими запитаннями. Учні по черзі “куштують куліш” – дістають запитання і відповідають на них.
Питання до гри
- Звідки ми дізнаємось про події минулого?
- Які види історичних джерел ви знаєте?
- Що таке історична пам’ятка? Назвіть історичні пам’ятки свого регіону.
- Про що нам розповідають археологічні знахідки?
- Кого з видатних археологів ви знаєте? Що вони відкрили?
- Чим відрізняються історична та географічна карти?
- Що нам розповідає легенда про трьох братів – Кия, Щека, Хорива і сестру їхню Либідь?
Завдання
Розповісти легенду про заснування Києва. Як називається це історичне джерело?
Прочитати уривок з літопису про заснування Києва. Що це за джерело?
Повідомлення теми та мети уроку. Розповідь вчителя
Отже, ми з вами вже знаємо два джерела – усне і писемне – з яких черпаємо відомості про те, як виник Київ і звідки пішла Руська земля. А зараз ми подивимось відео, у якому журналістка, науковиця і відома громадська діячка Оксана Левкова познайомить нас іще з одним історичним джерелом, що свідчить про походження Києва. Дивіться відео уважно, адже вам доведеться розкрити таємницю: що це за джерело?
Перегляд відео
Обговорення
- Які саме артефакти, що розповідають історію Києва, ви побачили у цьому ролику?
Все вірно, ми побачили речові історичні джерела – місця розкопок, де було виявлено багато свідчень на користь правдивості легенд і літописів.
- А чому саме Київ став столицею могутньої держави?
Тези до розповіді вчителя, а також до презентації, яку можна скласти
- Таблиця, яку потрібно скласти по ходу розповіді вчителя
Ім’я князя (княгині) | Роки правління | Основні здобутки |
- Засноване полянським князем місто швидко набуває значення. Цьому сприяють:
- зручне і безпечне місце розташування;
- контроль над водними шляхами;
- торговельний шлях “із варяг у греки”, що проходить через Київ.
- Навколо Києва об’єднуються сусідні племена. Виникає Київська держава, або Київське князівство , яке згодом почали називати Руською землею, або Руссю. Правителями були Києвичі – нащадки князя Кия, імена яких нам невідомі.
- Поширення християнства в Київському князівстві за правління Аскольда викликало невдоволення. Скоріш за все, це стало однією з головних причин загибелі Аскольда й захоплення у 882 році влади в Києві князем Олегом, який прибув сюди з півночі.
- Князь Олег правив від імені малолітнього Ігоря, який започаткував князівський рід Рюриковичів. Він об’єднав східнослов’янські племена в єдину державу зі столицею в Києві.
- Князь Олег здійснював походи у сусідні землі і держави. Одним з них був похід на Константинополь 907 році. Ось що розповідає літопис:
- У поході брали участь 2 тис. руських лодій, на яких розміщувалися близько 80 тис. воїнів. Коли кораблі русичів наблизилися до Константинополя, сторожа замкнула бухту Золотий Ріг, натягнувши залізний ланцюг між кам’яними вежами, що височіли на її берегах. Тоді Олег звелів воїнам зробити колеса і поставити на них кораблі.
Вітер напинав вітрила, і лодії русичів рухалися суходолом до міста. Це видовище так налякало візантійців, що вони запросили миру.
На знак перемоги Олег прибив свого щита на воротах Константинополя , а Візантія зобов’язалася сплачувати щорічну данину русичам.
- По смерті Олега князювати почав його син – Ігор. Одного разу він вирішив двічі зібрати данину з підлеглого Києву племені деревлян. Однак «древлянські мужі» не стерпіли свавілля і вбили князя. Сталося це у 945 році.
- Правити Руською землею почала княгиня Ольга – дружина Ігоря. Княгиня упорядкувала питання з даниною. І прийняла християнство в одну з подорожей до Візантії.
- Князь Святослав, син Ігоря та Ольги, посів княжий стіл 964 року. Він, як і його мати, дбав про зміцнення Київської держави.
Князь-воїн усе життя провів у походах. Бився із степовими кочівниками, воював із Візантією, бо хотів посунути кордони своєї держави аж під її мури. Правив до 972 року.
- Подивіться, яка хронологічна таблиця у вас вийшла і доповніть її
Ім’я князя (княгині) | Роки правління | Основні здобутки |
Олег (Віщий) | 882 – 915 | об’єднав землі вздовж шляху “із варяг у греки” |
Ігор | 915-945 | заснував династію Рюриковичів |
Ольга (Свята) | 945-964 (правила за сина) | упорядкувала податкову систему |
Святослав (Хоробрий) | 964-972 | значно розширив та зміцнив Руську державу |